შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს დამნაშავეთა სამყაროს წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მოქალაქეთა შორის არსებული ფინანსური დავის "ქურდული წესით" გარჩევის ფაქტები გამოავლინეს და მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ჭიათურასა და საჩხერეში 8 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ბრალდებით დაკავებული არიან: 1953 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ბ.შ., 1960 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ზ. (მეტსახელად „თუშია“), 1976 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ლ.თ. (მეტსახელად „ჩხირა“), 1963 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ი.ა. (მეტსახელად „ლეღვა“), 1978 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ბ.კ., 1974 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ს.რ., 1966 წელს დაბადებული კ. ტ., 1991 წელს დაბადებული ვ. ტ.
კომპლექსური გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები - „ქურდული სამყაროს“ წევრები და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერები აქტიურად მონაწილეობდნენ სხვადასხვა დანაშაულებრივ საქმიანობაში. ისინი, მოქალაქეების მიმართვის საფუძველზე, მოდავე მხარეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარების, სადავო საკითხების „ქურდული წესების“ შესაბამისად განხილვისა და მათი თავიანთ სასარგებლოდ გადაწყვეტის მიზნით, საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ და ე.წ. ქურდულ გარჩევებს აწყობდნენ, შემდეგ კი "კანონიერი ქურდების" გადაწყვეტილებების აღსრულებას პირადად აკონტროლებდნენ და მოდავე მხარეებიდან ერთ-ერთს სადავო თანხის მიტანას აიძულებდნენ.
ბრალდებულებისა და მოდავე მხარეების მონაწილეობით რამდენჯერმე მოეწყო საქართველოსა და თურქეთის ტერიტორიაზე ე.წ. ქურდული გარჩევები, რომლებშიც საზღვარგარეთ მყოფი „კანონიერი ქურდები“ - თენგიზ ხოფერია (მეტსახელად „ჭინკა“), დავით ქურასბედიანი (მეტსახელად „ჭუტა“), რომან ბარბაქაძე (მეტსახელად „რემენა“), მერაბ ჭეიშვილი (მეტსახელად „ჟორჟიკიჩი“) და ჯეირან კინწურაშვილი მონაწილეობდნენ.
პოლიციამ, ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ელი ნაწილით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის 1-ელი ნაწილით მიმდინარეობს.

As a result of the complex operational and investigative measures carried out together with the General Prosecutor's Office, the employees of the Department of Combating the World of Criminals of the Main Division of Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, the facts of the "thieves'" settlement of the financial dispute between the citizens were revealed and based on the judge's decision, 8 people were arrested in Tbilisi, Chiatura and Sachkhere.
The following are accused of being members of the "Thieves' World", applying to be members of the "Thieves' World" and supporting the activities of the "Thieves' World": Born in 1953, convicted in the past B.S., born in 1960, convicted in the past G.Z. (nickname "Tushya"), born in 1976, convicted in the past L.T. (nickname "Chkhira"), born in 1963, convicted in the past I.A. (nicknamed "Leghva"), born in 1978, convicted in the past B.K., born in 1974, convicted in the past S.R., born in 1966 K. T., born in 1991 V. T.
Crimes are punishable by 3 to 15 years of imprisonment.
A complex investigation established that the defendants - members of the "Thieves' World" and supporters of the activities of the "Thieves' World" actively participated in various criminal activities.
Based on citizens' appeals, they contacted Georgian "legal thieves" abroad in order to settle financial disputes between disputing parties, to consider disputed issues in accordance with "thief rules" and to resolve them in their favor. They organized theft trials, and then they personally controlled the execution of the decisions of "thieves in law" and forced one of the disputing parties to deliver the disputed amount.
With the participation of the defendants and disputing parties, the so-called Thief trials, in which "thieves in law" abroad - Tengiz Khoferia (nickname "Chinka"), Davit Kurasbediani (nickname "Chuta"), Roman Barbakadze (nickname "Remena"), Merab Cheishvili (nickname "Zhorzhikich") and Jeyran Kintsurashvili participated.
As a result of the search, police seized as evidence the computer equipment and mobile phones of the defendants, through which they communicated with each other and with the "legal thieves" abroad.
Investigation into the facts of membership of the "Thieves' World", appeals to members of the "Thieves' World" and supporting the activities of the "Thieves' World" under Article 223, Part 1 of the Criminal Code of Georgia, Article 223, Part 2 of the 3rd Prima, and 223- It is conducted by the 1st part of the 4th prima article.